Сикихор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сикихор
Провинцискиот грб на Сикихор
Провинцискиот грб на Сикихор
Мапа на Филипините со факти за Сикихор highlighted
Мапа на Филипините со факти за Сикихор
Регион Централен Висајас (Region VII)
Главен град Сикихор
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 6
 - Барангај 134
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 3-та најмала
 - Вкупно (2000) 81.598
 - Густина 238/km² (32-ра)
Површина 3-та најмала
 - Вкупно 343,5 km²
Основана 17 септември 1971
Јазици себуански
Гувернер Орландо Фуа


Сикихор е островска покраина на Филипините која е сместена во Централен Висајас Регионот. Главен град е истоимениот Сикихор. Не северозапад од Сикихор се наоѓа островот Кебу и Негрос, на североисток е покраината Бохол и на југ низ Бохолско Море е Минданао.

Историја[уреди | уреди извор]

Во минатото Сикихор бил во состав на покраината Источен Негрос. Сикихор го нарекуваат уште „Огнен Остров“ (Isla del Fuego). Тоа останало уште од времето на шпанската колонизација. Во сегашно време Сикихор кај Филипинците е познат како Мистичниот Остров кој изобилува со вештерки и други натприродни појави.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Сикихор е поделен на 6 општини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Salagdoong плажата
Cambugahay Falls
Карта на островот
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 9°12′N, 123°30′E