Рисал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рисал
Провинцискиот грб на Рисал
Провинцискиот грб на Рисал
Мапа на Филипините со факти за Рисал highlighted
Мапа на Филипините со факти за Рисал
Регион Калабарсон (Регион IV-A)
Главен град Антиполо
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 13
 - Барангај 187
 - Конгресни окрузи 4‡
Население 11-та
 - Вкупно (2000) 1.707.218
 - Густина 1.304/km² (2-ра)
Површина 10-та најмала
 - Вкупно 1.308.9 km²
Основана 11 јуни, 1901
Јазици тагалски
Гувернер Касимиро Инарес III (2007-2010) (NPC)

Рисал е покраина на филипините која се наоѓа во регионот Калабарсон на островот Лусон, само на 20 km источно од Манила. Покраината го добила името според националниот хериј Хосе Рисал. Главен град е Антиполо,[1] иако е сместен во Метро Манила.

Рисал се граничи со Метро Мнила на запад, Булакан на север, Кесон на исток и Лагуна на југ.

Народ и култура[уреди | уреди извор]

тагалски јазикот е најмногу зборуван и користен во покраината.

Најголемиот дел од населението се Римо-католици и скоро сите градови и поголеми села имаат стари препознатливи шпански цркви.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Поради блискоста со економските гиганти како Метро Манила, Рисал има големи потенцијали за развој иако сѐ уште голем удел има фармерството и рибарството.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Рисал е поделен на 13 општини и 1 град.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Зградата на поранешната управа во Пасиг