Северен Самар

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења, види Самар (појаснување).
Северен Самар
Провинцискиот грб на Северен Самар
Провинцискиот грб на Северен Самар
Мапа на Филипините со факти за Северен Самар highlighted
Мапа на Филипините со факти за Северен Самар
Регион Источен Висајас (Регион VIII)
Главен град Катарман
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 24
 - Барангај 569
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 30-та најмала
 - Вкупно (2000) 500.639
 - Густина 143/km² (25-та најмала)
Површина 37-ма
 - Вкупно 3.498,0 km²
Основана 19 јуни 1965
Јазици царајски, себуански, абакнонски
Гувернер Раул А. Даза (Liberal)
Административна зграда во Северен Самар

Северен Самар е покраина на Филипините која е сместена во Источен Висајас Регионот. Главен град е Катарман и се наоѓа на северниот дел од островот Самар. На југ се граничи со покраините Самар и Источен Самар. На северозапад преку Сан Бернандо Каналот е Сорсогон; на исток излегува на Филипинско Море а на запад на Самарско Море.

Јазик[уреди | уреди извор]

Најголемиот дел од населението зборува царајски, но себуанскиот како и англискиот се доста добро користени и разбрани.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Најразвиена е индустријата на кокосови производи лои во 2007 изнесуваа нешто помалку од 7,5 милијарди пезоси (PhP).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Северен Самар е поделен на 2 општини, и 569 барангаи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 12°20′N, 124°40′E