Исабела (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исабела
Провинцискиот грб на Исабела
Провинцискиот грб на Исабела
Мапа на Филипините со факти за Исабела highlighted
Мапа на Филипините со факти за Исабела
Регион Кагајанска Долина (Регион II)
Главен град Илаган
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 35
 - Барангај 1.055
 - Конгресни окрузи 4
Население 17-та
 - Вкупно (2000) 1.287.575
 - Густина 121/km² (18-та)
Површина 2-ра
 - Вкупно 10.664,6 km²
Основана 1 мај, 1856
Јазици илокански, тагалски
Гувернер Грасиа Сиело Падака (LP)
Поглед кон Сиера Мадре

Исабела е втора по големина покраина на Филипините, веднаш по Палаван. Се наоѓа во регионот Кагајанска Долина на островот Лусон. Главен град е Илаган и се граничи со, Аурора, Кирино, Нова Вискаја, Ифугао, Планинската Покраина, Калинга, и Кагајан.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Покраината е земјоделска, а најзастапена култура е оризот.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Исабела еподелена на 35 општини и 2 града.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Детална карта на Исабела
Голермата хидроцентрала Дам градена во 70-те.

Координати: 17°00′N, 122°00′E