Јужен Агусан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужен Агусан
Провинцискиот грб на Јужен Агусан
Провинцискиот грб на Јужен Агусан
Мапа на Филипините со факти за Јужен Агусан highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужен Агусан
Регион Карага (Регион XIII)
Главен град Просперидад
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 13
 - Барангај 314
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 45-та
 - Вкупно (2000) 559.294
 - Густина 62/km² (7-та)
Површина 4-та
 - Вкупно 8.966 km²
Основана 17 јуни, 1967
Јазици себуански, тагалошки
Гувернер Мариа Валентина Плаза Корнелио (Lakas-CMD)

Јужен Агусан е покраина на Филипините сместена во регионот Карага на островот Минданао. Главен град е Просперидад и се граничи, од север кон запад, Северен Агусан, Јужен Суригао, Источен Давао, Долината Компостела, Северен Давао, Букиднон, и источен Мисамис.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2000 покраината имаше население од 559.294 жители. Ова преставува зголемување од 44.558 жители или 7,96 % од 1995. Оав преставува годишно зголемување од 1,79 %. Густината на населението изнесува 62 жители на km² и односот мажи-жени е 107:100.

Доминантна религија е Католизизмот (79% од населението). Други религии се Седум дена Адвентистичка црква, Аглипај, Исусова Црква, и Обединети Христови Цркви.

Тука има 5 етнички групи: Аета, Маманва, Багобо, Хигаонон, и Манобо.

Економија[уреди | уреди извор]

Според статистиката од 1995 75% е земјоделие и шумарство. Оризот, пченката и овошјето се најзастапени во одгледувањето.


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Јужен Агусан е поделен на 1 град и 13 општини.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 8°30′N, 125°50′E