Кавите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кaвите
Провинцискиот грб на Кaвите
Провинцискиот грб на Кaвите
Мапа на Филипините со факти за Кaвите highlighted
Мапа на Филипините со факти за Кaвите
Регион Калабарзон Регион (Регион IV-A)
Главен град Имус
Треке Мартирес (седиште на владата)
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 3
 - Општини 20
 - Барангај 828
 - Конгресионални дистрикти 3
Население 5-та
 - Вкупно (2000) 2.163.161
 - Густина 1.590/km² (Најголема)
Површина 9-та најмала
 - Вкупно 1.297,6 km²
Основана 10 март, 1917
Јазици Тагалог, Чабакано
Гувернер Еринео Маликси (Liberal)
Имусбеше главен град и седиште на владата до 1163


Кавите е провинција на Филипините која е сместена во јужниот дел на Манила Заливот во Колабарзон Регионот на островот Лузон. Се наоѓа на само 30 km јужно од Манила. Главен град е Tреке Мартирес. Кавите се граничи со Лагуна на исток и Батангас на југ. На исток излегува на Јужно Кинеско Море.


Население[уреди | уреди извор]

провинцијата има вкупно 2.063.161 жители на површина од 1.297,6 km². Тоа е најголема попувација во Калабарзон регионот.

Јазици[уреди | уреди извор]

Најговорен јазик во провинцијата е Тагалог, Чабакано и Англискиот. Поради поголемите миграции поради економски причини има и население кое зборува на Биколски, Кебуано, и Илокано.

Религија[уреди | уреди извор]

Мнозинството од населението (70%) се Аглипајани одоносно тоа е независна филипинска црква, додека другите 30% се псрпадници на Исусова Црква, а има и мал број на муслимани.

Економија[уреди | уреди извор]

Кавите е една од најбрзорастечките провинции на Филипините, поради блискоста со Метро Манила. Многу компании како Intel, имаат сво преставништва и фабрики.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Кавите е поделена на 20 општини и 3 града.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Последниот бастион на филипинско-американската одбрана
Детална карта на провинцијата
Метеж на главниот автопат
Панорамски поглед од вулканот Таал на Тагајтај Сити
Агиналдо Шрине,родното место на Филипинската независност.
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли