Давао (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Регион XI
Давао Регион
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
Country Филипини
Островкс група {{{island_group}}}
Админ. центар Давао Сити
Површина
 • Вкупна 19,671.83 km2 (7,595.34 sq mi)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно 3,676,163
 • Густина 190/km2 (480/sq mi)
Часовен појас PST (UTC+8)
ISO 3166 PH-11
Покраини 4
Градови 6
Општини 44
Барангаи 1.160
Конг. окрузи 11
Јазици себуански, манданајски, дибавонски, мансакански, манопски, тагалошки, илокански и др.

Давао Регионот, или Регион XI, е регион на Филипините,које сместен на југоисточниот дел на островот Минданао. Главен административен центар е Давао Сити.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделрн на 4 покраини и Метро Давао.

Покраина/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км²)
Густина
(на км²)
Долина Компостела Небунтуран 580.244 4.666,93 124,3
Северен Давао Тагум Сити 743.811 3.462,82 214,8
Јужен Давао Дигос Сити 758.801 3.934,01 192,9
Источен Давао Мати 446.191 5.164,46 86,4
Метро Давао Давао Сити 1.147.116 2.443,61 469,4
Политичка карта на Давао Регионот