Давао (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Регион XI
Давао Регион
Карта на Филипините со локација на Регион XI Давао Регион
Регионален центар давао Сити
Население 3.676.163
– Густина 186,9 на km²
Површина 19.671,83 km²
Адмн. поделба
Провинции 4
Градови 6
Општини 44
Барангаи 1.160
Конг. дистрикти 11
Јазици Кебуано, Мандајан, Дибавон, Мансакан, Манобо, Тагалог, Илокано, други

Давао Регионот, или Регион XI, е регион на Филипините,које сместен на југоисточниот дел на островот Минданао. Главен административен центар е Давао Сити.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделрн на 4 провинции и Метро Давао.

Провинција/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(per km²)
Компостела Вале Небунтуран 580.244 4.666,93 124,3
Северен Давао Тагум Сити 743.811 3.462,82 214,8
Јужен Давао Дигос Сити 758.801 3.934,01 192,9
Источен Давао Мати 446.191 5.164,46 86,4
Метро Давао Давао Сити 1.147.116 2.443,61 469,4
Политичка карта на Давао Регионот


Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ