Прејди на содржината

Висајски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Висаи)
Висајски Острови
Познат и како Kabisay'an
Карта на Филипините; Централниот дел ги покажува Висајските Острови
Географија
МестоЈугоисточна Азија
АрхипелагФилипини
Поголеми островиБохол, Себу, Лејте, Масбате, Негрос, Панај, Самар
Највисока точкаКанлаон
Управување
Philippines
РегиониЦентрални, Источни и Западни Висаи
Најголема населбаМетро Себу
Демографија
Население17,3 милиони (2005)
Етнички групиВисајци (Акланонци, Бохоланци, Калујанонци, Капизнонци, Себуанци, Ескајани, Хилигајнонци, Карај-а, Масбатењонци, Пороханонци, Ромбломанонци, Вараи), Ати


Висајските Острови или Висаи (висајски: Kabisay-an) — една од трите островски групи на Филипините, заедно со Лусон и Минданао. Се состои од неколку острови во Висајското Море. Висаите се татковина на Висајците.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Административна поделба

[уреди | уреди извор]
Карта на Висајските Острови со регионите

.

  Централни Висаи
  Источни Висаи
  Западни Висаи

Координати: 11°00′N, 123°30′E