Висајски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Висаи)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Висајски Острови
Kabisay'an
Island regions of the Philippines.png
Карта на Филипините; Централниот дел ги покажува Висајските Острови
Географија
Место Југоисточна Азија
Архипелаг Филипини
Поважни острови Бохол, Кебу, Лејте, Масбате, Негрос, Панај, Самар
Најв. точка Канлаон
Управа
Philippines
Региони Централен, Источен и Западен Висајас
Најголемо нас. место Метро Кебу
Демографија
Население 17,3 милиони (2005)
Народности Висајци (Акланонци, Бохоланци, Калујанонци, Капизнонци, Кебуанци, Ескајани, Хилигајнонци, Карај-а, Масбатењонци, Пороханонци, Ромбломанонци, Вараи), Ати

Висајските Острови или Висаи (висајски: Kabisay-an) е една од трите островски групи на Филипините, заедно со Лузон и Минданао. Се состои од нeколку острови во Висајското Море. Висаите се татковина на Висајците.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на Висајските Острови со регионите

.

  Централен Висајас
  Источен Висајас
  Западен ВисајасКоординати: 11°00′N, 123°30′E