Висајско Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Висајско Море
Морски површини на Филипините - висајско подрачје.svg
Висајското Море на карта на морските површини на Филипините
Подрачје
Координати 11°30′00″ СГШ 123°40′00″ ИГД / 
Вид море
Етимологија Висаи

Висајско Мореморе на територијата на Филипините, обиколено со регионите Источни и Западните Висаи од исток и запад, и Централни Висаи од југ. Околу морето се сместени островите Масбате на север, Лејте на исток, Себу и Негрос на југ, и Панај на запад.

Морето е поврзано со Сибујанското Море на северозапад преку протокот Хинтотоло, со Самарското Море на североисток, Камотското Море на југоисток, Бохолското Море на југ преку протокот Тањон и Сулското Море преку Гимарашкиот Проток и Панајскиот Залив. Најголем остров во Висајското Море е Бантајан.