Ботниско Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Областа на Ботниско Море.
Ботнинско Море кај Холмсунд во Шведска во септември 2004 година.

Ботниско Море (шведски: Bottenhavet; фински: Selkämeri) — море кое го поврзува Ботнискиот Залив со Балтичкото Море. Кваркен се наоѓа помеѓу двете. Заедно, Ботниското Море и заливот сочинуваат поголем географски ентитет, Ботнискиот Залив, каде што Ботнинското Море е јужниот дел. [1] Целиот Ботниски Залив се наоѓа помеѓу Шведска, на запад, Финска, на исток, и Оландското Море и Архипелашкото Море на југ. Површината на Ботинското Море е приближно 79.000 km². Најголемите крајбрежни градови, од југ кон север, се Раума и Пори во Финска и Јевле и Сундсвал во Шведска. Умео (Шведска) и Васа (Финска) се наоѓаат на крајниот север, во близина на Ботинскиот Залив.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bottenhavet“ (шведски). Nationalencyklopedin. Посетено на 30 January 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]