Прејди на содржината

Савуанско Море

Координати: 9°45′S 122°00′E / 9.750° ЈГШ; 122.000° ИГД / -9.750; 122.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Савуанско Море
Laut Sawu
Савуанското Море во рамките на Југоисточна Азија
ПодрачјеЈугоисточна Азија
Видморе
Етимологијаостровот Саву
Дел одИндиски Океан
Сливни земјиИсточен Тимор, Индонезија
Населени местаКупанг

Савуанско Море (италијански: Laut Sawu) — помало море на територијата на Индонезија наречено по островот Саву кој лежи на неговата јужна граница. На југ се граничи со Саву и Рај Џуа, на исток со островите Роти и Тимор (поделен на Источен Тимор и Индонезија), на север и северозапад со Флорес и Алорскиот Архипелаг, а на запад и северозапад со островот Сумба. Помеѓу овие острови на југ и запад морето преоѓа во Индискиот Океан, на север во Флореското Море, а на североисток во Бандското Море.

Достигнува длабочина до 3.500 м, а се протега 600 км од запад кон исток, и 200 км од север кон југ. Најголем град на неговите брегови е Купанг (450.000 жит.), главен град на покраината Источни Мали Сундски Острови сместен на островот Тимор.

Опфат[уреди | уреди извор]

Според Меѓународната хидрографска организација, Савуанското Море е една од водните површини на Источноиндискиот Архипелаг, со следниве граници:[1]

На север. По јужната граница на Флореското Море [северниот брег на Флорес, Комодо, Банта и линија до ’ртот Нару, североисточниопт крај на Сумбава, а оттаму по северниот брег до ’ртот Сарокџаја (8°22′S 117°10′E / 8.367° ЈГШ; 117.167° ИГД / -8.367; 117.167)] и Бандското Море [125° ИГД ... [на] Алор, а оттаму околу источниот крај, па долж северниот брег на островите Алор, Пантар, Лембата и Адонара, па од спротива до северниот крај на Флорескиот Проток до ’ртот Сербете на источниот крај на Флорес].

На исток. По меридијанот 125° ИГД меѓу Алор и Тимор.

На југ. По линија од југозападниот крај на Тимор до североисточниот крај на Роти, преку овој остров до неговиот југозападен завршеток, а оттаму по линија до Пулу Дана (10°49′S 121°17′E / 10.817° ЈГШ; 121.283° ИГД / -10.817; 121.283) и до ’ртот Нгунџу, јужниот крај на Сумба и низ овој остров до ’ртот Каросо, неговиот западен завршеток.

На запад. Линија од ’ртот Каросо (Сумба) до Торо Доро (8°53′S 118°30′E / 8.883° ЈГШ; 118.500° ИГД / -8.883; 118.500) на јужниот брег на Сумбава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Граници на океаните и морињата, III издание“ (PDF). Меѓународна хидрографска организација. 1953. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-08. Посетено на 7 February 2010. (англиски)

9°45′S 122°00′E / 9.750° ЈГШ; 122.000° ИГД / -9.750; 122.000