Купанг

Координати: 10°11′S 123°35′E / 10.183° ЈГШ; 123.583° ИГД / -10.183; 123.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Купанг
Светилник и сидриште во Купанг
Светилник и сидриште во Купанг
Амблем на Купанг
Амблем
Месположба на градот во Источна Нуса Тенгара
Месположба на градот во Источна Нуса Тенгара
Координати: 10°11′S 123°35′E / 10.183° ЈГШ; 123.583° ИГД / -10.183; 123.583
ДржаваИндонезија
РегионМали сундски острови
ТериторијаЗападен Тимор
Владин округКупанг (владин округ)
Управа
 • ВидОпштина
Површина
 • Вкупна180,27 км2 (69,60 ми2)
Население (2023)[1]
 • Вкупно466,640
Повик. бр.+62 380
Мреж. местомрежно место

Купанг (индонезиски: Kupang) е град во Индонезија и главно пристаниште на земјата. Според проценка од 2023 година, градот брои околу 466.640 жителиЗафаќа површина од 180,27 км2. Во градот е развиена циментната индустрија, како и увозот и извоз на стоки по поморски пат. Аеродромот во Купанг се наоѓа на околу 8 km од центарот на градот. Градот бил важно пристаниште и премин во португалското и холандското колонијално време.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]