Прејди на содржината

Аралско Езеро

Координати: 45°N 60°E / 45° СГШ; 60° ИГД / 45; 60
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Аралско Море)
Аралско Езеро
Аралско Езеро - Сателитски снимки на Аралското Езеро во 1989 и во 2008 година.
Аралско Езеро - Сателитски снимки на Аралското Езеро во 1989 и во 2008 година.
Сателитски снимки на Аралското Езеро во 1989 и во 2008 година.
Место  Казахстан,
 Узбекистан,
Средна Азија
Координати 45°N 60°E / 45° СГШ; 60° ИГД / 45; 60
Вид езеро
Главен дотек север: Сир Дарија
југ: подземни води
(претходно Аму Дарја)
Површина на сливот 1,549,000 km2 (598,100 ми)
Земји во сливот Казахстан, Узбекистан, Туркменистан, Таџикистан, Авганистан.
Површина 17,160 km2 (6,626 ми)
(2004, 4 езера)
28,687 km2 (11,076 ми)
(1998, 2 езера)
68,000 km2 (26,300 ми)
(1960, 1 езеро)
север:
3,300 km2 (1,270 ми) (2008)
југ:
3,500 km2 (1,350 ми) (2005)
Прос. длабочина север: 8.7 м (29 ст) (2007)
југ: 14–15 м (46–49 ст)(2005)
Најг. длабочина север:
42 м (138 ст) (2008)
18 м (59 ст) (2007)
30 м (98 ст) (2003)
југ:
37–40 м (121–131 ст) (2005)
102 м (335 ст) (1989)
Водна зафатнина север: 27 km3 (6 cu mi) (2007)
Надм. височина на површината север: 42 м (138 ст) (2007)
југ: 29 м (95 ст) (2007)
53.4 м (175 ст) (1960)[1]
Населени места (Арал)


Аралското Езеро - солено езеро на границата помеѓу Казахстан и Узбекистан, со површина од околу 33 800 km2. Во минатото, ова езеро било многу поголемо, но во последните 50 години се намалило поради намалениот доток на вода, предизвикан од хидролошките работи на двете негови притоки, реките Аму Дарја и Сир Дарја. Притоа, падот на нивото на водата предизвикал влошување на локалната клима, зголемување на соленоста и изумирање на растителниот и животинскиот свет. Сето тоа довело до потполно изумирање на рибарството и индустријата која е поврзана со рибарството. Некогашното пристаниште денес се наоѓа на 50 км од брегот. Во 1994 година започнале да се применуваат мерки со цел да се зачува езерото и да се намали трошењето на водата од реките кои се влеваат во него.

Поврзано[уреди | уреди извор]

1960–2014

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Фондација Аралско Езеро“. Посетено на 1 април 2010.
  • „Кризата во Аралското Езеро“. Union for Defence of the Aral Sea and Amudarya river (UDASA). Архивирано од изворникот на 2017-05-12. Посетено на 1 април 2010.
  • „Визии за водата од Аралското Езеро за 2025“ (PDF) (англиски и руски). UNESCO. март 2000. Посетено на 1 април 2010.
  • MirrorMundo (февруари 2007). „UNESCO промовира развој за Средна Азија“. Индимедија. Посетено на 1 април 2010.
  • „Проект Сир Дарија и Северноаралско Езеро“. World Bank Group - Kazakhstan. 1 декември 2006. Посетено на 1 април 2010.
  • Видеа за Аралското Езеро Архивирано на 2 октомври 2011 г.

Наводи[уреди | уреди извор]