Тракиско Море

Координати: 40°22′N 25°10′E / 40.367° СГШ; 25.167° ИГД / 40.367; 25.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Егејското Море и Тракиското Море (нагоре)

Тракиско Море (грчки: Θρακικό Πέλαγος, Тракико Пелагос; турски: Trakya Denizi, Тракија Денизи) — северен дел од Егејското Море на бреговите на источна Егејска Македонија, Тракија и северозападна Турција. Сето море лежи северно од 40 СГШ. Од исток до запад се протега од 23° ИГД до приближно 25,8° ИГД или од Струмскиот Залив од запад со најсеверниот дел на полуостровот Галиполе на исток, а во правец север-југ од 40,25°N до 41° СГШ, односно од Дарданелите (Турција) на север до границата помеѓу Скечанскиот и Родопскиот округ Западна Тракија, Грција.

Поважни острови[уреди | уреди извор]

Во морето се сместени следниве острови:

Заливи[уреди | уреди извор]

Поглед на Аспровалта и Струмскиот Залив

Поважни заливи на Тракиското Море се:

Сливни реки[уреди | уреди извор]

Во морето се слеваат следниве реки:

Позначајни пристанишни градови[уреди | уреди извор]

Поглед на Кавала

На морето излегуваат следниве поважни градови со стопански пристаништа:

40°22′N 25°10′E / 40.367° СГШ; 25.167° ИГД / 40.367; 25.167