Ениќој (Зихненско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ениќој
Ениќој во рамките на Егејска Македонија
Ениќој
Местоположба на Ениќој во Егејска Македонија
Ениќој на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1202020202

Ениќој или Ени Ќој (грчки: Αμφίπολη, Амфиполи) — село во Серскиот Округ, во состав на административната област Централна Македонија во Егејска Македонија, денес во Грција. Селото е дел од истоимената Општина Ениќој, но не е нејзин административен центар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]