Арафурско Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арафурско Море
Местоположба на Арафурското Море
Карта на Арафурското Море
Координати9°30′S 135°0′E / 9.500° ЈГШ; 135.000° ИГД / -9.500; 135.000Координати: 9°30′S 135°0′E / 9.500° ЈГШ; 135.000° ИГД / -9.500; 135.000
Видморе
Сливни земјиАвстралија, Индонезија, Папуа Нова Гвинеја
Најг. должина1290 км
Најг. ширина560 км
ОстровиАру, Крокер, Гулбернови Острови, Хауард

Арауфско Мореморе во Тихиот Океан и се наоѓа поемѓу Австралија и Карпанетарискиот Залив на југ, Папуа Нова Гвинеја на север, Тиморското Море на запад и Коралното Море на исток со кое е поврзан преку Торесовиот Проток. Морето е долго 1.290 километри, широко е 560 километри и зафаќа површина од 650.000 км2.

Во текот на последниот леден период, Тиморското Море заедно со Карпентарискиот Залив и Торесовиот Проток сочинувале голема рамница која ги поврзувала Австралија и Папуа Нова Гвинеја, образувајќи го големиот континент Сахул, што ја олеснила преселбата на луѓето од Азија во Австралија.