Хебридско Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Внатрешните и Надворешните Хебриди. Хебриското Море е во средината.

Хебридско Море — дел од Северениот Атлантски Океан кое се граничи на исток со брегот на Шкотска. Го двои копненииот дел на земјата и северната островска група Внатрешни Хебриди (на исток) од јужната група Надворешни Хебриди (на запад). На север морето продолжува во протокот Минч.[1]

Морето претставува дел од таканаречените „внатрешни мориња“ западно од Шкотска според одредниците на Меѓународната хидрографска организација,[2] итн. „мориња западно од Шкотска“ според поимувањата во областа на стопанскиот риболов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. C.Michael Hogan. 2011. Sea of the Hebrides. Eds. P.Saundry & C.J.Cleveland. Encyclopedia of Earth. National Council for Science and the Environment. Washington DC
  2. „Граници на океаните и морињата, III издание“ (PDF). Меѓународна хидрографска организација. 1953. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-08. Посетено на 7 February 2010.

Координати: 57°N 7°W / 57° СГШ; 7° ЗГД / 57; -7