Прејди на содржината

Бело Море (Русија)

Координати: 65°30′N 37°30′E / 65.500° СГШ; 37.500° ИГД / 65.500; 37.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоименото море во јужниот дел на Македонија, погл. Бело Море.
Бело Море
Координати65°30′N 37°30′E / 65.500° СГШ; 37.500° ИГД / 65.500; 37.500
ВидМоре
Сливни земјиРусија
Површина&1000000000009000000000090.000 км2
Прос. длабочина60 м
Најг. длабочина340 м
Наводи[1][2]
Сателитски снимки на Белото Море

Белото Море (руски: Бе́лое мо́ре, фински: Vienanmeri) е море што се наоѓа во Северна Европа, поточно во Русија. Морето е опколено од Карелија на запад, Кола на север и Канински Полуостров на североисток.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бело Море, Голема советска енциклопедија (на руски)
  2. White Sea, Encyclopædia Britannica on-line

Надворешни врски[уреди | уреди извор]