Бело Море (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото море во јужниот дел на Македонија, погл. Бело Море.
Карта на Белото Море
Сателитски снимки на Белото Море

Белото Море (руски: Бе́лое мо́ре, фински: Vienanmeri) е море што се наоѓа во Северна Европа, поточно во Русија. Морето е опколено од Карелија на запад, Кола на север и Канински Полуостров на североисток.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]