Либиско Море

Координати: 34°00′N 24°24′E / 34.000° СГШ; 24.400° ИГД / 34.000; 24.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Либиското Море е дел од Средоземното Море меѓу либискиот брег на Северна Африка на југ и грчките острови Китера, Крит и Карпатос на север.
Брегот на Либиското Море во околината на Триполи, Либија.

Либиско Море (грчки: Λιβυκόν πέλαγος, латински: Libycum Mare, арапски: البحر_الليبي) — дел од Средоземното Море северно од африканскиот брег на Libya, i.e. Киренајка и Мармарика (крајбрежјето на денешна источна Либија и западен Египет, меѓу Тобрук и Александрија).[1] Поимот се среќава кај географите во стариот век, кои така го нарекувале јужното Средоземје, но и меѓу денешните патописци и картографи.[2] Јужниот брег на Крит кој излегува на Либиското Море ги опфаќа венецот Астерузија и низината Месара; на ова подрачје се среќаваат многу населби од бронзено време како што се градовите Комос, Агија Тријада и Фест.[3]

Освен Крит во Либиското Море се наоѓаат и островите Гавдос, Гавдопула, Куфониси и Хриси.

На исток од Либиското Море се наоѓа Левантското Море, на север Јонското Море, и на запад Сицилискиот Проток.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. George Ripley and Charles Anderson Dana, The New American Cyclopaedia: A Popular Dictionary of General Knowledge, 1861, D. Appleton and Co.
  2. Crete Map, Eastern Crete Development Organization (2004) Fotis Serfas
  3. C.Michael Hogan, Phaistos fieldnotes, The Modern Antiquarian, 2007

34°00′N 24°24′E / 34.000° СГШ; 24.400° ИГД / 34.000; 24.400