Прејди на содржината

Хриси (Крит)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хриси
Χρυσή
Поглед на Крит од Хриси
Хриси is located in Грција
Хриси
Хриси
Географија
АрхипелагКритски Острови
Највисока точка31
Управување
Грција
ОбластКрит
ОкругЛасити
Демографија
Население3 (2017)


Хриси (грчки: Χρυσή - „златен“; познат и како Гаидурониси, грчки: Γαϊδουρονήσι - „магарешки остров“) — мал ненаселен остров недалеку од југоисточниот брег на Крит. Најблиску значајно место е Јерапетра на Крит, оддалечена околу 20 километри.[1] Посетите на овој остров се временски ограничени за да не се загрозат ретките животински видови кои живеат на него.

  1. „Skriveni raj Krita“. grckikutak.com. Посетено на 22. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]