Јужен Океан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Southern Ocean.png
Oceanus.png
Океани

Јужен Океан, познати уште како Голем Јужен Океан, Антарктички Океан, Јужен Поларен Океан или Јужен Леден Океан, е океан што е раcположен северно од Антарктикот и јужно од 60° S. Овој океан е четврти по голема со 20,327,000 кm².

Природни ресурси[уреди]