Крајни точки на Антарктикот

Од Википедија — слободната енциклопедија

Список на екстремни точки во Антарктик

Список[уреди | уреди извор]

Други крајности[уреди | уреди извор]

  • Додека животинскиот свет, како што се пингвините и фоките се наоѓаат насекаде околу брегот на Антарктикот, единствените цветни растенија на континентот се наоѓаат на северниот дел на Антарктичкиот Полуостров (види Антарктичка флора ).
  • Највисока температура досега забележана на Антарктикот: 198 °C (388 °F) на Станица Ванда (администрирана станица на Нов Зеланд) на 5 јануари 1974 година.
  • Најниска температура досега забележана на Антарктикот: −892 °C (−1,574 °F) во внатрешноста на Антарктикот во август 2010 година. Рекордна температура беше пронајдена од страна на научниците кои просејуваа низ децениските податоци за климата земени од сателитите кои кружат околу Земјата. Сепак, претходниот рекорд беше −892 °C (−1,574 °F) на Восток (Russian администрирана станица) на 21 јули 1983 година и до денес е пошироко познат.
  • Највисоките не-циклонски ветрови што некогаш биле забележани на континентот биле во Заливот Комонвелт (66°54′S 142°40′E / 66.900° ЈГШ; 142.667° ИГД / -66.900; 142.667), што е околу 48 kiloметарs (157,000 ст) широк и се наоѓа на влезот помеѓу Point Alden и Cape Grey. Ветровите овде редовно надминуваат 200 км/ч. Најбрзиот ветер некогаш забележан бил во основата Белграно II со 351 km/h (218 mph).
  • Антарктикот има најнизок врнежи просек во светот (нула на географскиот јужен пол) и затоа е најсувиот континент во светот.
  • И покрај нискиот просек на врнежи, Антарктикот има приближно 70% од свежата вода во светот (како и 90% од мразот во светот).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]