Џејмс Кларк Рос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс Кларк Рос
Џејмс Кларк Рос
Роден(а)15 април 1800
Лондон
Починал(а)3 април 1862(1862-04-03) (возр. 61)
НационалностБританец
Познат(а) поАнтарктичкото истражување

Сер Џејмс Кларк Рос (15 април 1800 - 3 април 1862) бил британски поморски истражувач.

Во 1831 година, за време на експедицијата на Арктикот го открил северниот магнетен пол. Од 1839 до 1843 г. тој ја предводел експедицијата на Антарктикот и притоа открил море и остров што денес го носат неговото име.