Прејди на содржината

Пандемија на КОВИД-19 на Антарктикот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пандемија на КОВИД-19 на Антарктикот
Чилеанска Антарктичка Територија, каде што се потврдени случаи на КОВИД-19
ЗаболувањеКОВИД-19
Вирусен сојSARS-CoV-2
МестоАнтарктик
Прв случајБаза на Генерал Бернардо О'Хигинс Рикелме, Чилеанска Антарктичка Територија
Настапила21 декември 2020
ПотеклоВухан, Кина
Досегашни случаи100
Тековни24
Сомнителни0
Излечени76
Мртви
0
Подрачја
Чилеанска Антарктичка Територија
Сомнителните случаи се оние за кои лабораториските испитувања сè уште немаат потврдено дека страдаат од дадениот сој на болеста, иако можноста за некои други соеви може да е отфрлена.

Пандемијата КОВИД-19 на Антарктикот — дел од светската пандемија на коронавирусна болест 2019 година (КОВИД-19) предизвикана од Тежок акутен дишен синдром коронавирус (SARS-CoV-2). Поради својата оддалеченост и реткото население, Антарктикот бил последниот континент кој имал потврдени случаи на КОВИД-19 и бил еден од последните региони во светот погодени директно од пандемијата.[1][2][3] Првите случаи биле пријавени во декември 2020 година, речиси една година откако биле откриени првите случаи на КОВИД-19 во Кина. Најмалку 36 лица се потврдени дека биле заразени.[4] Дури и пред да бидат пријавени првите случаи на континентот, човечката активност на Антарктикот била со индиректно влијание.

Позадина

[уреди | уреди извор]
Поглед на „Генерал Бернардо О'Хигинс“, каде што биле пријавени првите случаи на КОВИД-19 на Антарктикот.

На 12 јануари 2020 година, Светската здравствена организација (СЗО) потврдила дека новиот коронавирус е причина за респираторно заболување кај група луѓе во Вухан, Кина, што било пријавено до СЗО на 31 декември 2019 година [5][6]

Соодносот на смртност за КОВИД-19 е многу помал од појавата на САРС во 2003 година,[7][8] но пренесувањето е значително поголемо, со значителен вкупен број на смртни случаи.[7][9]

Влијание врз научните истражувања

[уреди | уреди извор]

Луѓето кои доаѓале на истражувачките станици на Антарктикот морало да бидат подложени на изолација и скрининг за СОВИД-19.[1] Истражувачките станици на Антарктикот во Австралија, Норвешка и Германија имаат респиратори и тестови за коронавирус; Останало непотврдено дали ги имаат истражувачките станици на САД и Британија.[1] Британското Антарктичко истражување спровело мерки на претпазливост.[10] Аргентинските територии на Антарктикот презеле мерки во своите шест постојани бази за да го спречат ширењето на КОВИД-19 на територијата пред пристигнувањето на вирусот.[11]

Влијанието на пандемијата КОВИД-19 врз патувањата предизвикало компликации со евакуацијата на персоналот на Британското Антарктичко истражување од континентот.[12]

Од 14 април 2020 година, базите на Антарктикот содржат само скелет екипажи, посетителите се ограничени, а научното истражување има влијание[13]. Неколку конференции на тема Антарктик, кои биле планирани за средината на 2020 година, биле откажани поради пандемијата[14].

Во април 2020 година, на брод за крстарење кој се упатувал кон Антарктикот, речиси шеесет проценти од патниците биле позитивни на КОВИД-19. Крстарењето застанало во Уругвај, каде што на патниците им било дозволено да се симнат.[15][16][17]

Првите официјални случаи биле објавени на 21 декември 2020 година од владата на Чиле. Најмалку 36 лица, вклучително и 10 цивили и 26 офицери на чилеанската армија и чилеанската морнарица, биле потврдени како позитивни на КОВИД-19 откако се заразиле со вирусот на базата „Генерал Бернардо О'Хигинс“ (на континенталниот Антарктик), каде што биле закажани работи за одржување на базата. Луѓето развиле симптоми за КОВИД-19 на бродот <i id="mwZQ">Саргенто</i> Алдеја, а повеќето од случаите биле третирани по пристигнувањето до нивните дестинации во Пунта Аренас и Талкауано.[4][18][19][20]

На 14 декември 2021 година, бил откриен позитивен случај во белгиската истражувачка станица Принцеза Елизабет. Понатамошните тестови откриле уште два случаи кои потоа биле евакуирани на 23 декември. 11 од 30 [21] луѓе присутни на станицата биле позитивни на тестот.[22]

На 12 јануари 2022 година, во базата Есперанца биле откриени 13 позитивни случаи. Понатамошните тестови откриле уште 11 случаи, со вкупно 24 позитивни случаи.[23]

Во септември 2022 година, еден позитивен случај бил откриен на станицата Мекмердо.

Вакцинација

[уреди | уреди извор]

На 18 март 2021 година, чилеанските воздухопловни сили објавиле дека инокулирале 49 членови на нивниот персонал на Антарктикот, што е првата земја што започнала со вакцинација против СОВИД-19 на континентот.

На 7 октомври 2021 година, вакцините Astra-Zeneca пристигнале на Антарктикот за да се вакцинираат 23 членови на персоналот кои работат за Британското Антарктичко истражување во базата Ротера.[24][25]

Статистика

[уреди | уреди извор]
Случаи по територии
Територија Случаи Смрт Референци
Аделина Земја 0 0
Аргентински Антарктик 24 0 [23]
Австралиска Антарктичка Територија 0 0
Британска Антарктичка Територија 0 0
Чилеанска Антарктичка Територија 65 0 [20][26]
Остров Петар I 0 0
Земја на Кралицата Мод 11 0 [21]
Росова Зависност 0 0
Земја на Мери Берд 0 0
3/9 100 0
Последно ажурирање на 10 август 2022 година.
 1. 1,0 1,1 1,2 Taylor, Adam; Pitrelli, Stefano (24 March 2020). „One continent remains untouched by the coronavirus: Antarctica“. The Washington Post. Архивирано од изворникот на 1 April 2020. Посетено на 3 April 2020.
 2. Torres, Elle (20 March 2020). „What life is like on Antarctica, the only continent without a case of coronavirus“. ABC News. Архивирано од изворникот на 1 April 2020. Посетено на 3 April 2020.
 3. Agence France-Presse (31 March 2020). „Pacific islands, Antarctic bases: coronavirus-free living in some of Earth's most isolated places“. South China Morning Post. Архивирано од изворникот на 3 April 2020. Посетено на 3 April 2020.
 4. 4,0 4,1 „Reportan brote de coronavirus en base chilena en la Antártida“. infobae (шпански). 21 December 2020. Архивирано од изворникот на 23 December 2020. Посетено на 21 December 2020.
 5. Elsevier. „Novel Coronavirus Information Center“. Elsevier Connect. Архивирано од изворникот на 30 January 2020. Посетено на 15 March 2020.
 6. Празен навод (help)
 7. 7,0 7,1 „Crunching the numbers for coronavirus“. Imperial News. Архивирано од изворникот на 19 March 2020. Посетено на 15 March 2020.
 8. „High consequence infectious diseases (HCID); Guidance and information about high consequence infectious diseases and their management in England“. GOV.UK (англиски). Архивирано од изворникот на 3 March 2020. Посетено на 17 March 2020.
 9. „World Federation Of Societies of Anaesthesiologists – Coronavirus“. wfsahq.org. Архивирано од изворникот на 12 March 2020. Посетено на 15 March 2020.
 10. „British Antarctic Survey response to COVID-19“. British Antarctic Survey. 24 March 2020. Архивирано од изворникот на 2 April 2020. Посетено на 3 April 2020.
 11. Mosle, Julio (20 September 2020). „Las bases argentinas extremaron cuidados para que el Covid-19 no llegue a la Antártida“ [Argentine bases are extremely careful to prevent that Covid-19 does not reach Antarctica]. Télam (Spanish). Посетено на 19 April 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. Amos, Jonathan (7 April 2020). „Coronavirus complicates journeys home from Antarctica“. BBC News. Архивирано од изворникот на 8 April 2020. Посетено на 20 April 2020.
 13. Laing, Aislinn; Garrison, Cassandra (14 April 2020). 'Isolated within isolation': keeping out coronavirus in the frozen Antarctic“. Reuters. Архивирано од изворникот 20 April 2020. Посетено на 20 April 2020.
 14. „International Antarctic conferences cancelled due to coronavirus“. Australian Antarctic Division. 19 March 2020. Архивирано од изворникот 23 March 2020. Посетено на 3 April 2020.
 15. „Greg Mortimer: Uruguay evacuates Australians and New Zealanders on coronavirus-infected ship“. Архивирано од изворникот на 23 January 2021. Посетено на 22 January 2021.
 16. Griffiths, James; Castillo, Jackie (8 April 2020). „Passengers to be evacuated from Antarctic cruise ship after almost 60% test positive for coronavirus“. CNN. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 20 April 2020.
 17. Al-Arshani, Sarah (9 April 2020). „Nearly 60% of the passengers on an Antarctic cruise ship have tested positive for the coronavirus“. Business Insider. Архивирано од изворникот на 18 April 2020. Посетено на 20 April 2020.
 18. „Antártida: 36 relevados de base chilena por COVID-19“. ExpressNews.com (англиски). 21 December 2020. Архивирано од изворникот на 22 December 2020. Посетено на 21 December 2020.
 19. Díaz Montero, Felipe (17 December 2020). „Posible brote COVID enciende alarmas de base chilena en Antártica tras visita de buque de la Armada“. Bío Bío Chile. Архивирано од изворникот на 17 December 2020. Посетено на 21 December 2020.
 20. 20,0 20,1 „El coronavirus llegó a la Antártida; base militar chilena registra 58 casos“. El Financiero (шпански). Архивирано од изворникот на 23 December 2020. Посетено на 23 December 2020.
 21. 21,0 21,1 Andreas Frei: Wie Corona in die Antarktis kam – und was dabei optimistisch stimmt. In: Tages-Anzeiger, 5. Januar 2022, abgerufen am 6. Januar 2022.
 22. „Le Covid s'invite à la station polaire Princesse Elisabeth“. RTBF Info (француски). 2021-12-28. Посетено на 2022-01-01.
 23. 23,0 23,1 „Evacúan una base argentina en la Antártida tras 24 casos de Covid-19“. www.ambito.com. Посетено на 2022-01-21.
 24. „AstraZeneca Covid vaccine arrives in Antarctica“. BBC News (англиски). 2021-10-07. Посетено на 2021-10-10.
 25. Foreign, Commonwealth & Development Office UK (7 October 2021). „Tweet about British Antarctic Survey Vaccines“. Twitter (англиски). Архивирано од изворникот на 7 October 2021. Посетено на 2021-10-10.
 26. „Situación Nacional de COVID-19 en Chile“. Gobierno de Chile (шпански). Посетено на 2022-02-12.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]