Злосторство на Антарктикот

Од Википедија — слободната енциклопедија

Иако криминалот на Антарктикот е релативно редок,[1] изолацијата и досадата влијаат негативно на одредени луѓе таму и може да доведат до криминал.[2] Алкохолизмот е познат проблем на континентот,[2] и довел до тепачки и непристојна изложеност.[3] Други видови на злосторства што се случиле на Антарктикот вклучуваат употреба на недозволена дрога,[2] мачење и убивање диви животни,[2] тркачки мотори низ еколошки чувствителни области,[2] напад со смртоносно оружје, обид за убиство и подметнување пожар. Пријавено е и сексуално вознемирување.[4]

Грабежите се ретки и малку веројатни на Антарктикот бидејќи луѓето кои влегуваат не можат да донесат многу работи на континентот,[3] и затоа што има многу малку користење на пари.[3]

Според Антарктичкиот договор од 1959 година, ратификуван од 53 нации, лицата обвинети за злосторство на Антарктикот се предмет на казна од нивната сопствена земја.[3]

Националните закони кои важат за злосторствата на Антарктикот[уреди | уреди извор]

Јужна Африка[уреди | уреди извор]

Граѓаните на Јужна Африка на Антарктикот се предмет на јужноафриканскиот закон според Законот за јужноафрикански граѓани на Антарктикот, 1962 година. Прекршувањето на системот на договори за Антарктикот се кривични дела според Законот за договори на Антарктикот, 1996 година. Според овие два акти, се смета дека Антарктикот е во јурисдикција на магистралниот суд во Кејптаун.[5]

Обединето Кралство[уреди | уреди извор]

Антарктичкиот акт од 1994 година ги проширува законите на секој дел од Обединетото Кралство на државјаните на Обединетото Кралство на Антарктикот.[6] Дополнително, комесарот на Британската антарктичка територија може да донесе закони за територијата.[7]

Соединети Американски Држави[уреди | уреди извор]

Актот за сеопфатна контрола на криминалот од 1984 година (донесен на 12 октомври 1984 година) опфаќа злосторства извршени од Американци или злосторства извршени против Американци.[8] Секој Американец кој е надвор од САД, но не во друга земја, сè уште е предмет на одредени американски закони.[8] Сите Американци што ќе извршат кривично дело, и секој странец што ќе изврши злосторство против Американец надвор од суверена држава, се предмет на гонење пред федералниот суд на САД.[8] Ова ги вклучува меѓународните води и Антарктикот.[8] Иако државите бараат територија на Антарктикот, САД не ги признаваат овие претензии.[8]

Примери на злосторства опфатени со Законот за сеопфатна контрола на криминалот од 1984 година вклучуваат убиство, осакатување, силување, палење, предавство и поткупување федерален службеник.[1]

Список на злосторства[уреди | уреди извор]

 • 1959 - Станица Восток (станция Восток), тогашна советска истражувачка станица во Земја на Принцезата Елизабета, била сцена на тепачка меѓу двајца научници поради игра шах.[2][9][10] Кога еден од нив ја изгубил играта, тој толку се налутил што го нападнал другиот со ледена секира.[2][9][10] Според некои извори, станува збор за убиство,[2][9][10] иако други извори велат дека нападот не бил фатален.[11] По истрагата на КГБ, шаховските игри биле забранети на советските/руските станици на Антарктикот од страна на Антарктичкиот совет.[9][10]
 • 12 април 1984 година - Станица Алмирате Браун (Estación Científica Almirante Браун) е аргентинска истражувачка станица сместена на полуостровот Каутри покрај Рајското пристаниште. Оригиналните објекти на станицата биле изгорени од водачот и лекарот на станицата на 12 април 1984 година, откако му било наредено да остане во зима.[12] Персоналот на станицата бил спасен од бродот Херој и однесен во станицата Палмер, американска истражувачка станица на островот Анверс.[13] Станиците се оддалечени околу 58 км (36 милји) по воздушен пат.
 • 9 октомври 1996 година - Во станицата Мекмердо, се случила тепачка помеѓу двајца работници во кујната.[14] Едниот работник го нападнал другиот со чекан.[14] Друг готвач се обидел да ја прекине тепачката и исто така бил повреден.[14] Двете жртви биле Тони Бејер и Џо Стермер.[14] И на двајцата им била потребна медицинска интервенција.[14] Агенти на ФБИ од Соединетите Американски Држави биле испратени во станицата Мекмердо за да истражат и да извршат апсење.[3] Осомничениот бил пренесен во Хонолулу, Хаваи, каде што се соочил со обвинение за четири точки за напад со опасно оружје.[15] Тој се изјаснил за невин.[16] Не биле јавно достапни дополнителни информации.
 • 11 мај 2000 година – На 11 мај 2000 година, во станицата Амундсен-Скот на јужниот пол, американска истражувачка станица сместена на Јужниот Пол, австралискиот астрофизичар Родни Маркс имал треска, стомачни болки и гадење.[17] На 12 мај, тој починал.[18] Во тоа време се верувало дека Маркс починал од природна смрт.[17] Било почетокот на зимата, па неговото тело не можело да се транспортира шест месеци.[17] Неговото тело било ставено во замрзнувач во опсерваторијата.[17] По завршувањето на шесте месеци, телото на Маркс било пренесено во Крајстчерч, Нов Зеланд, на обдукција.[17] Обдукцијата констатирала дека тој починал од труење со метанол.[17] Како дошло до труењето останува мистерија.[17]
 • 9 октомври 2018 година – На 9 октомври 2018 година, се случило прободување со нож во станицата Белингсхаузен (руски: станция Беллинсгаузен), руска истражувачка станица на островот на Крал Џорџ.[19] Сторителот бил Сергеј Савицки (Сергеј Савицкий), 54-годишен електроинженер.[20] Повеќе пати го прободел во градите [20] Олег Белогузов, 52-годишен заварувач.[21] Според некои извори, нападот се случил затоа што Белогузов ги подарувал краевите на книгите што Савицки ги проверил во библиотеката на станицата.[22] Други извори велат дека нападот се случил во трпезаријата кога Белогузов го задевал Савицки велејќи му дека треба да танцува над масата за да заработи пари.[21] Двата извештаи велат дека се верувало дека Савицки бил во алкохолизирана состојба во моментот на нападот.[21][22] Тие работеле заедно на станицата околу шест месеци,[19] и Савицки очигледно имал емоционален слом.[23] Да се биде во затворен простор можеби е главната причина за ова.[23] И Белогузов и Савицки имале проблеми едни со други неколку месеци.[21] Белогузов бил испратен во болница во Чиле.[19] Савицки му се предал на менаџерот на станицата,[20] и 11 дена подоцна бил ставен на лет назад за Русија,[20] каде што бил ставен во домашен притвор до 8 или 9 декември.[19][23] На 8 февруари 2019 година, Савицки бил на прелиминарно рочиште во Окружниот суд Василеостров во Санкт Петербург.[24] Савицки се каел и бил подготвен да прифати кривична казна наместо рехабилитација.[24] Белогузов му простил на Савицки и предложил да се прекине случајот.[24] Јавниот обвинител го поддржал предлогот на Белогузов и истакнал дека Савицки се кае и нема претходно криминално досие.[24] Судијата Анатолиј Ковин одлучил да го прекине случајот.[24]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Audit of NSF's Law Enforcement Program in the Antarctic“ (PDF). National Science Foundation Office of the Inspector General. 30 August 2005. Посетено на 19 January 2019.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 Joyner, Christopher Clayton; Chopra, Sudhir K. (28 July 1988). The Antarctic Legal Regime. Martinus Nijhoff Publishers. стр. 67. ISBN 90-247-3618-8.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Rousseau, Bryant (28 September 2016). „Cold Cases: Crime and Punishment in Antarctica“. The New York Times. Посетено на 19 January 2019.
 4. Medina, Jennifer (24 September 2018). „Sexual Harassment Allegations Wipe a Name Off the Map“. The New York Times. Посетено на 19 January 2019.
 5. Joubert, J. J., уред. (2014). Criminal Procedure Handbook (11. изд.). Cape Town: Juta. стр. 42. ISBN 978-1-48510-061-4.
 6. „Part III of the Antarctica Act 1994“. legislation.gov.uk. The National Archives. Посетено на 5 April 2021.
 7. „Legislation“. Website of the Government of the British Antarctic Territory. Government of the British Antarctic Territory. Посетено на 5 April 2021.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 „Chapter 6: Living and Working at USAP Facilities : U.S. Criminal Jurisdiction“ (PDF). 2018–2020 USAP Participant Guide. United States Antarctic Program. 2018. стр. 55. Посетено на 19 January 2019.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Празен навод (help)
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 Barrett, Emma; Martin, Paul (23 October 2014). Extreme: Why some people thrive at the limits. OUP Oxford. стр. 88. ISBN 978-0-19-164565-5.
 11. Hutchison, Kristan (3 February 2002). „Weathering the Winter“ (PDF). The Antarctic Sun. стр. 9–10. Посетено на 19 January 2019.
 12. „Almirante Brown Station, Antarctic Peninsula“. Waymarking.com. Посетено на 19 January 2019.
 13. Rejcek, Peter (20 April 2015). „Passing of a Legend: Death of Capt. Pieter J. Lenie at age 91 marks the end of an era in Antarctica“. The Antarctic Sun. Посетено на 19 January 2019.
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 Spielmann, Peter James (14 October 1996). „FBI Agents To Visit Antarctica In Rare Investigation of Assault“. The Spokesman-Review. Посетено на 19 January 2019.
 15. „Antarctica Assault Defendant Released to Halfway House“. Honolulu Star-Bulletin. 22 October 1986. стр. A-5.
 16. „Assault subject pleads not guilty to charges“. Honolulu Star-Bulletin. 26 October 1996.
 17. 17,0 17,1 17,2 17,3 17,4 17,5 17,6 Serena, Katie (17 November 2017). „The Mystery Of The South Pole's Only Murder“. All That's Interesting. Посетено на 19 January 2019.
 18. Case 4 - The Death of Rodney Marks. Mysterious Circumstances. 1 May 2017. http://radiopublic.com/mysterious-circumstances-Wa220Q/ep/s1!ac1a3. 
 19. 19,0 19,1 19,2 19,3 „Man faces attempted murder charge after stabbing at Russia's Antarctic outpost“. The Guardian. 24 October 2018. Посетено на 19 January 2019.
 20. 20,0 20,1 20,2 20,3 Hale, Tom (26 October 2018). „A Remote Antarctic Research Station Is Now The Scene Of A Brutal Attempted Murder“. IFL Science. Посетено на 19 January 2019.
 21. 21,0 21,1 21,2 21,3 Haskins, Caroline (25 October 2018). „An Attempted Murder at a Research Station Shows How Crimes Are Prosecuted in Antarctica“. Motherboard. Посетено на 19 January 2019.
 22. 22,0 22,1 „Cold-Blooded: Scientist In Antarctica Accused Of Stabbing Colleague For Spoiling The Endings Of Books“. CBS Los Angeles. 30 October 2018. Посетено на 19 January 2019.
 23. 23,0 23,1 23,2 Mandelbaum, Ryan F. (24 October 2018). „Report: Russian Researcher Charged With Attempted Murder in Stabbing of Colleague in Antarctica“. Gizmodo. Посетено на 19 January 2019.
 24. 24,0 24,1 24,2 24,3 24,4 „Суд в Петербурге прекратил дело полярника, ударившего коллегу ножом“ [A court in St. Petersburg dismissed the case of a polar explorer who stabbed a colleague]. MIA Russia Today. 8 February 2018.