Егејско Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Location Aegean Sea.png
Aegeansea.jpg

Егејското море или Бело Море — дел од Средоземното Море меѓу Егејска Македонија, Грција и Турција. Преку Босфор, Мраморното Море и Дарданелите е поврзано со Црното Море. Се претпоставува дека е колевка на две големи древни култури.

Подоцна со морето владеат и Персијците, Римјаните, Византиците, Џеновјаните, Венецијанците и Османлиите.

Денес, Егејското море го делат Грција (поголем дел) и Турција (помалиот дел).

Етимологијата на Егејското море најчесто се поврзува со името на митскот крал на Атина - Ајгеј.

Поврзано[уреди | уреди извор]