Псеримос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Псеримос
Ψέριμος
Островот Псеримос
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоЕгејско Море
Координати36°56′0″N 27°8′0″E / 36.93333° СГШ; 27.13333° ИГД / 36.93333; 27.13333Координати: 36°56′0″N 27°8′0″E / 36.93333° СГШ; 27.13333° ИГД / 36.93333; 27.13333
АрхипелагДодеканези
Управување
ОбластЈужен Егеј
ОкругКалимнос
ОпштинаКалимнос
Демографија
Население80 (2011)


Псеримос (грчки: Ψέριμος Δωδεκανήσου) ― мал грчки остров во додеканскиот синџир, кој се наоѓа помеѓу Калимнос и Кос пред брегот на Турција. Тој е дел од општината Калимнос и на пописот во 2011 година имал население од 80 жители.[1]

Главната индустрија е туризмот, со грчки и други европски туристи привлечени од неговата оддалечена местоположба. Постојат неколку плажи и голем број таверни, од кои некои нудат сместување.

Псеримос е опслужуван со дневен траект од Потија, на островот Калимнос, и е одредиште на маршрутата на голем број бродови за крстарење во областа.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]