Хиос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хиос (грчки: Χίος) е петти по големина остров во Грција (после Крит, Евбеја, Родос и Лезбос) и втор по големина од Северноегејските Острови. Административно островот сочинува една општина под истото име Хиос и се наоѓа во Периферијата Северен Егеј. Најголемиот град на островот, Хиос, е и управен центар на округот. Зафаќа површина од 842 km², население од 50.000, долг е 48 km и широк е од 13 до 24 km.