Евбеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Евбеја или Евија е најголем остров во Егејско Море, се наоѓа западно од Атика и Беотија, од кои е одвоен со Аталантскиот и Еврипскиот Проток. Се простирa од северозапад кон југоисток, долг е 180 km, а широк од 6 km до 45 km. Има површина од 3.684 km² и околу 200.000 жители. Островот со сите околни помали острови спаѓа под округот Евбеја.