Северозапад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северозапад на компас

Северозапад (крат. СЗ, меѓун. NW од англ. Northwest) е споредна страна на светот што се наоѓа помеѓу север и запад.[1] Таа е спротивна на југоисток.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. северозапад - Дигитален речник на македонскиот јазик