Ираклион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ираклион
Ηράκλειο
Ираклион is located in Грција
Ираклион
Ираклион
Координати: 35°20′N 25°8′E / 35.333° СГШ; 25.133° ИГД / 35.333; 25.133Координати: 35°20′N 25°8′E / 35.333° СГШ; 25.133° ИГД / 35.333; 25.133
ЗемјаГрција
ОбластКрит
ОкругИраклион
Управа
 • ГрадоначалникВасилис Ламбринос
Површина
 • Општина244,6 км2 (94,4 ми2)
 • Општ. един.109 км2 (42 ми2)
Најг. вис.&1000000000000003300000033 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2011)[1]
 • Градскo211.370
 • Општ.173.993
 • Општ. густина710/км2 (1,800/ми2)
 • Општ. един.151.324
 • Општ. един. густина1,400/км2 (3,600/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.70x xx, 71x xx, 720 xx
Повик. бр.281
Рег. таб.HK, HP, HZ
Мреж. местоhttps://www.heraklion.gr/

Ираклион, Хераклион или Ираклио (грчки: Ηράκλειο, италијански: Candia) — главен град на округот Хераклион во рамките на периферијата Крит. Тоа е најголемиот град во јужниот дел на Грција на нејзиниот најзначаен и најважен остров Крит.

Географска положба[уреди | уреди извор]

Ираклион е сместен на северниот брег на Крит, на бреговите на Егејско Море. Подрачјето на градот е еден низинско за разлика од останатиот ридест дел на Крит и е најпогоден дел на островот за живеење.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата Св. Матеј

Во близина на денешниот Ираклион се остатоците на палатата во Кносос, еден од главните центри на минојската цивилизација, која овде се развивала во 2 милениум п.н.е. Овие остатоци денес претставуваат важно археолошко наоѓалиште. Се верува дека денешната Ираклион во тоа време беше пристаниште на палатата, но понатамошни истражувања не се извршени.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Ираклион, како еден од најголемите градови во Грција, има развиено градски и приградски сообраќај. Градот има важно пристаниште, кое ги поврзува градот со околните острови, како што се Родос, Санторини, но и со Израел и Египет. Патниот сообраќај е развиен и Ираклион е едно од местата на европскиот коридор Е-75. Овој коридор поминува низ сите важни градови на Крит.

Градот има меѓународен аеродром "Никос Казанѕакис", кој се наоѓа на 5 км источно од градот. Тоа е трет најфреквентен аеродром во земјата, благодарение на големиот број туристички одредишта на Крит и околината. Главниот проблем во врска со аеродромот е неговата близина до градот, поради што секојдневно се слуша големата бучава од авионите.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.