Валакса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валакса
Βάλαξα
Валакса is located in Грција
Валакса
Валакса
Координати: 38°49′ N; 24°29′ E / 38.82° СГШ; 24.49° ИГД / 38.82; 24.49Координати: 38°49′ N; 24°29′ E / 38.82° СГШ; 24.49° ИГД / 38.82; 24.49
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Грција
ОкругЕвбеја
Најг. вис.&10000000000000100000000100 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Валакса (грчки: Βάλαξα) — мал грчки остров, кој е дел од Спорадите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.