Волос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волос
Βόλος
Ноќен поглед на Волос
Ноќен поглед на Волос
Волос се наоѓа во Грција
Волос
Координати: 39°22′ СГШ 22°56′ ИГД / 
Земја Грција
Област Тесалија
Округ Магнезија
Населби 18
Управа
 • Градоначалник Панос Скотиниотис (од 2010)
Површина
 • Општина 387,1 km2 (1,495 sq mi)
 • Општ. един. 27,678 km2 (10,687 sq mi)
Најг. вис. 5 m (16 ft)
Најм. вис. 0 m (0 ft)
Население (2011)[1]
 • Општ. 144.449
 • Општ. густина 37/km2 (97/sq mi)
 • Општ. един. 118.707
 • Општ. един. густина 4.3/km2 (11/sq mi)
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Пошт. бр. 38x xx
Повик. бр. 24210
Рег. таб. ΒΟx
Мреж. место www.volos-city.gr

Волос (грчки: Βόλος), е главен град на грчката област Магнезија во периферијата Тесалија, што е вториот град по големина и значење, веднаш после седиштето на периферијата, градот Лариса.

Име[уреди | уреди извор]

Според пишувањата на византиски историчар во 14 век градот бил наречен "Голос", што требало да биде изведен од античкиот грчки зборот "Иолкос". Друга можност е дека името е изведено од зборот "Фолос", легендарниот месен владетел со ова име.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Волос се наоѓа во централниот дел на Грција, покрај најважниот национален пат Атина - Солун (од кој е одвоен 10 км). Од градот Атина е 326 км, и 215 км од Солун. Градот е во центарот на округот. Се наоѓа во истоимената мала рамнина на врвот на Пагасетичкиот Залив. Над градот се издигаат планините Пилио и Мавровуни. Климата во Волос е медитеранска, со карактеристични жешки лета и благи зими со редок снег.

Историја[уреди | уреди извор]

Најстарите археолошки наоди од подрачјето на Волос покажуваат дека оваа област била населена во праисториско време, со што подрачјето на градот е многу важно. Западно од градот се остатоците од најстариот Акропол во Грција, Сескло, подигнат 6000 година п.н.е., со што праисториската неолитска култура на територијата на Грција се нарекува Сескло и Димини.

Црквата Свети Константин и Елена на кејот.

На 6 век п.н.е. оваа област е вклучена во цивилизациските текови. Во 344 година областа потпадна под власта на Античка Македонија, а во 196 година беше под староримско владеење.

Во средниот век, градот беше најдолго под Византија, накратко под Бугарија и Србија, а во 15 век, градот потпаднал под османлиска власт. Под Турците Волос останува следните четири века. Во 1881 градот припаѓа на модерна Грција, месното муслиманско население масовно се иселува, а последните иселувања биле после турско-грчката војна 1897-1898 година. По грчко-турската војна, многу грчки бегалци од Мала Азија се населиле во и околу градот. Во 1955 година градот бил погоден од земјотрес, за потоа да биде изграден на модерен начин.

Население[уреди | уреди извор]

Општина Волос има 82.439 жители, и е меѓу 10-те најголеми градови на Грција. Населението се главно етнички Грци.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Градот Волос отсекогаш имал голема улога во финансиските, економските, комерцијалните и административните работи во регионот Тесалија и Централна Грција, поради стратешката позиција на пристаништето, единствено помеѓу Атина и Солун.

Конзулати[уреди | уреди извор]

Неколку европски држави имаат отворено конзулат во Волос како:

  • Италија Италија
  • Франција Франција
  • Белгија Белгија
  • Германија Германија
  • Данска Данска
  • Холандија Холандија

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција. http://www.statistics.gr/documents/20181/1210503/resident_population_census2011rev.xls. 
  2. „Batumi - Twin Towns & Sister Cities“. Batumi City Hall. архивирано од изворникот на 4 мај 2012 г.. http://web.archive.org/web/20120504220350/http://www.batumi.ge/en/?page=show&sec=5. посет. 10 август 2013 г. 
  3. „Twinnings“. Central Union of Municipalities & Communities of Greece. http://www.kedke.gr/uploads/twinnedcities.pdf. посет. 25 август 2013 г.