Лариса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лариса
Λάρισα
Лариса is located in Грција
Лариса
Лариса
Местоположба во областа
2011 Dimos Larisas.png
Координати: 39°38.5′N 22°25′E / 39.6417° СГШ; 22.417° ИГД / 39.6417; 22.417Координати: 39°38.5′N 22°25′E / 39.6417° СГШ; 22.417° ИГД / 39.6417; 22.417
ЗемјаГрција
ОбластТесалија
ОкругЛариса
Населби4+1
Управа
 • ГрадоначалникАпостолос Калојанис
Површина
 • Општина335,1 км2 (1,294 ми2)
 • Општ. един.122,6 км2 (473 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006700000067 м
Население (2011)[1]
 • Општ.162.591
 • Општ. густина49/км2 (130/ми2)
 • Општ. един.146.926
 • Општ. един. густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.41x xx
Повик. бр.241
Рег. таб.ΡΙ,ΡΡ
Мреж. местоwww.larissa-dimos.gr

Лариса (грчки: Λάρισα, старогрчки: Λάρισσα) — главен град на периферијата Тесалија во Средна Грција и седиште на округот Лариса. Лариса е исто така еден од најважните градови на Грција.

Според името на градот беше именуван еден астероид, како и сателит на Нептун.

Име[уреди | уреди извор]

Зборот "Лариса" на старогрчки значи "тврдина, упориште", а во старогрчката митологија нимфата Лариса е ќерка на грчкиот прататко од племето Пелазги, кои беа првите познати жители на областа. Ова племе имаше многу населби со ова име.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Градот Лариса се наоѓа во централниот дел на Тесалиската Рамнина, на реката Пенеј. Положбата на градот е многу поволна, бидејќи тоа е во близина на главниот пат во земјата, автопатот Атина - Солун.

Климата во Лариса е средоземна климаизменето средоземна, која се одликува со жешки лета и ладни зими со чести врнежи од снег. Лариса е познат како еден од најжешките грчки градови во летниот период.

Историја[уреди | уреди извор]

Најстарите археолошки наоди од областа на Лариса покажуваат дека областа е населена уште од праисториско време.

Првите познати жителите на областа Лариса беа грчкото племе Пелазги. Во 5 век п.н.е. оваа област е вклучена во главните текови на цивилизацијата, но тоа беше на маргините на главните настани. Сепак, тоа е толку важно за да го посетат многу познати личности, филозофи како Хипократ и Горгија, кои починале тука. За време на Пелопонеската војна, Лариса беше на страната на Атина. Во 344 година областа на Лариса падна под власта на Античка Македонија, а во 196 година потпадна под римска власт. Во 5 век, градот станал седиште на архиепископија. Во средниот век, градот беше најдолго под византиска власт, накратко под средновековна Бугарија и Србија, а во 15 век, градот потпаднал под османлиска власт. Под турско Лариса останува следните четири века, и е познат како "Новиот грчки град". Во 1881 градот припаѓа на модерна Грција, а месното муслиманско население масовно се иселува, во текот на грчко-турската војна 1897-1898.

Население[уреди | уреди извор]

Лариса има 126.076 жители и е седмиот по големина град во Грција. Населението се главно етнички Грци. Движење на населението низ годините:

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Twinnings“ (PDF). Central Union of Municipalities & Communities of Greece. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-06-30. Посетено на 2013-08-25.
  3. „Rybnik Official Website — Twin Towns“. City of Rybnik. Urząd Miasta Rybnika, ul. Bolesława Chrobrego 2, 44–200 Rybnik. Посетено на 2008-11-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]