Сер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сер
Σέρρες
поглед на модерниот град од акрополата
поглед на модерниот град од акрополата
Сер is located in Грција
Сер
Сер
Местоположба во областа
Serres map.png
Координати: 41°5′N 23°33′E / 41.083° СГШ; 23.550° ИГД / 41.083; 23.550Координати: 41°5′N 23°33′E / 41.083° СГШ; 23.550° ИГД / 41.083; 23.550
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСер
Управа
 • ГрадоначалникЈоанис Влахос
Површина
 • Вкупна252,973 км2 (97,673 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005000000050 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно56.145
 • Густина0,22/км2 (0,57/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.621 xx
Повик. бр.23210
Рег. таб.ΕΡ
Мреж. местоserres.gr

Сер (грч. Σέρρες, Серес; турски: Serez, Серез) — град во Егејска Македонија. Тој е главен град на периферија во Централна Македонија, денешна Грција. Претставува и административен центар на Серскиот округ и истоимената Општина Сер.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во Серското Поле, на 24 км источно од реката Струма во падините на планината Шарлија ( Βρόντος) и 69 км североисточно од Солун.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот е основан од пајонското племе Сиропајони. Римјаните го спомнуваат како Serrae или Serrhae. Подоцна се истакнал како поважен град на Византија, штитејќи ја северната граница и патот низ Рупелската клисура кон Бугарија. За кратко време бил освоен од Бугарите во X век. Во XIV век го освоиле Србите и се спомнува како главен град на царот Стефан Душан. Во 1383 година е заземен од Турците и во нивни раце останува сè до 1912 година. Тогаш по Првата балканска војна и припаѓа на Бугарија, но на следната 1913 година влегува во границите на Грција. За време на Првата и Втората светска војна повторно е окупиран од Бугарија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  • "Sérrai." Encyclopædia Britannica, 2006.
  • "Sérrai, Siris, or Serres." The Columbia Encyclopedia, 2004.