Денизли

Координати: 37°46′N 29°05′E / 37.767° СГШ; 29.083° ИГД / 37.767; 29.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Денизли
Град
Денизли is located in Turkey
Денизли
Денизли
Местоположба на градот на картата на Турција
Координати: 37°46′N 29°05′E / 37.767° СГШ; 29.083° ИГД / 37.767; 29.083
Земја Турција
РегионЕгејски регион
ПокраинаДенизли
Управа
 • ГрадоначалникОсман Золан (АКП)
Површина[1]
 • Област798,75 км2 (30,840 ми2)
Надм. вис.&10000000000000324000000324 м
Население (2012)[2]
 • Вкупно557.300
 • Област554.424
 • Област густина6,9/км2 (18/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код20x xx
Повик. бр.(0090) 258
Регистарски  таблички20
Мреж. место[3]

Денизли (турски: Denizli) — град кој се наоѓа во југозападниот дел на Турција во Егејскиот регион по долината на реката Бујук Мендерес. Градот има надморска височина од околу 350 метри.

Денизли бележи економски развој во последните неколку децении, во најголем дел ова се должи на производството и извозот на текстил[4][5].

Денизли, исто така, ги привлекува посетителите поради топлите извори и травертини-тераси од карбонатни минерали на Памуккале. Неодамна, Денизли станал главно одредиште во домашниот туризам. Ова се должи главно поради различните видови на термални води во Сарајќој, Акој, Булдан, Чардак итн.

Древниот град Јерапол, како и градот Лаодикија, античката престолнина на Фригија се наоѓаат во близина на градот.

Во летниот период времето е топло, додека во зима понекогаш може да биде многу студено со снег на планините што го опкружуваат градот.

Историја[уреди | уреди извор]

Оваа област била под владеење на најразлични сили уште од праисториски времиња. Во близина се наоѓале античките грчки и римски градови Јерапол како и градот Лаодикија. Градот со сегашната местоположба бил освоен од страна на Турците по кое започнал периодот на Селџуците[6].

Во 17 век, турскиот патописец Евлија Челебија го посетил Денизли и запишал: „Градот е наречен од страна на Турците (Денизли) (што значи дека има изобилство на извори на вода) бидејќи постојат неколку реки и езера. Околу него се наоѓа квадратна тврдина... Кон јужниот дел од тврдината се наоѓа новата џамија, додека лозјето се наоѓа во запад. На тврдината има околу 50 вооружени стражари. Градот се наоѓа надвор од тврдината и има околу 3,600 куќи. Постојат 57 мали и големи џамии, 7 медреси, 6 бањи и 17 дервишки институции“.

Градот живеел во мир со векови, без да биде вклучен во војните на директен начин. По Првата светска војна, за време на војната за независност, грчките сили успеале да се приближат до Сарајќој, мал град оддалечен на околу 20 километри северозападно од Денизли.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Денизли
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 22.6
(72.7)
25.9
(78.6)
30.8
(87.4)
35.8
(96.4)
37.0
(98.6)
42.4
(108.3)
43.9
(111)
44.4
(111.9)
41.6
(106.9)
34.4
(93.9)
29.9
(85.8)
26.6
(79.9)
44.4
(111.9)
Прос. висока °C (°F) 10.5
(50.9)
12.1
(53.8)
15.8
(60.4)
20.7
(69.3)
26.3
(79.3)
31.2
(88.2)
34.4
(93.9)
34.4
(93.9)
29.9
(85.8)
23.7
(74.7)
17.3
(63.1)
12.2
(54)
22.38
(72.27)
Прос. ниска °C (°F) 2.3
(36.1)
2.8
(37)
5.2
(41.4)
9.0
(48.2)
13.2
(55.8)
17.3
(63.1)
20.0
(68)
19.7
(67.5)
15.7
(60.3)
11.3
(52.3)
7.0
(44.6)
4.0
(39.2)
10.63
(51.13)
Најниска забележана °C (°F) −10.5
(13.1)
−11.4
(11.5)
−7.0
(19.4)
−2.0
(28.4)
2.7
(36.9)
7.9
(46.2)
12.6
(54.7)
11.6
(52.9)
6.6
(43.9)
−0.8
(30.6)
−4.5
(23.9)
−10.4
(13.3)
−11.4
(11.5)
Прос. врнежи мм (ин) 90.3
(3.555)
74.5
(2.933)
63.7
(2.508)
54.2
(2.134)
42.3
(1.665)
25.4
(1)
13.4
(0.528)
8.1
(0.319)
13.6
(0.535)
35.0
(1.378)
55.7
(2.193)
89.9
(3.539)
566.1
(22.287)
Прос. бр. дождливи денови 11.6 10.8 11.1 10.2 8.6 4.8 2.0 1.7 3.0 5.8 7.6 12.2 89.4
Сред. бр. сончеви часови месечно 114.7 120.4 176.7 204 282.1 336 365.8 341 276 204.6 141 102.3 2.664,6
Извор бр. 1: Turkish State Meteorological Service[7]
Извор бр. 2: Weather2[8]

Население[уреди | уреди извор]

Градот има население од околу 577.000 жители според податоци од 2013 година. Во споредба со 2007 година, бројот на населението бил 389,000 жители како резултат на спојување на 13 општини и 10 села кон Дензили и самата област била зголемена за речиси пет пати и населението за околу 50%. Градот исто така е и главен град на провинцијата Денизли.

Економија[уреди | уреди извор]

Текстилната индустрија во Денизли се зголемила бргу во 1980-тите и 1990-тите години, како на домашниот пазар така и за извоз. Пешкири, бањарки, и други домашни текстилни производи биле производи кои се поврзуваат со Денизли. Најголеми фирми во градот се Дегирменџи и Фуника.

Култура[уреди | уреди извор]

Во градот постојат големи продавници, барови и кафулиња, со музика во живо, иако ова е град кој неодамна се зголемил. Присуството на Универзитетот Памуккале ги подобрува културните убавини на градот.

Жителите на регионот во најголема мера се занимавале со производство на грозје и вино во текот на историјата. Многу приватни клубови и здруженија се отвораат како Здружението за заштита на животната средина и историја на Денизли. Постои годишен аматерски театарски фестивал, на кој присуствуваат групи од Турција и од странство. Денизли има втор најголем број по ранг на шахисти во Турција, по Истанбул.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Држава Град
Холандија Холандија Алмело
Турција Турција Бурса
Турција САД Токат
Грузија Грузија Тбилиси
Казахстан Казахстан Павлодар
Белорусија Белорусија Могилов
Германија Германија Бетцдорф
Турција Турција Амасија
Романија Романија Браила
Русија Русија Самара
Турција Турција Муш
Турција Турција Билеџик
Грција Грција Лариса
Полска Полска Лодз
Сирија Сирија Дамаск
Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Сараево
Иран Иран Казвин
Јужна Кореја Јужна Кореја Муан

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Turkey: Major cities and provinces“. citypopulation.de. Посетено на 2015-02-08.
  3. „Denizli, Turkey - Denizli - Woonplaats, Maatschappij en overheid“. Facebook. Посетено на 2013-09-01.
  4. Bernard Fingleton, Ayda Eraydın, Raffaele Paci, Bilge Armatlı Köroğlu, Burak Beyhan p. 229 (2003). Regional Economic Growth, SMEs and the Wider Europe ISBN 0-7546-3613-5, Chapter 11: The changing role of SMEs in the regional growth process: The case of Denizli. Ashgate Publishing.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  5. Hüseyin Özgür, Pamukkale University. „Integration of a Local Economy to the Global and European Markets through Export–Led Growth and Specialized Textile Products Export: Home Textile Production in Denizli – Turkey“ (PDF). University of Lodz. Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-06-30. Посетено на 2007-04-18.
  6. John Freely, The western shores of Turkey: discovering the Aegean and Mediterranean coasts, 2004. ISBN 1-85043-618-5. p. 182.
  7. „Resmi İstatistikler (İllerimize Ait İstatistiki Veriler)- Meteoroloji Genel Müdürlüğü“.
  8. „August Climate History for Denizli | Local | Turkey“. Myweather2.com. Посетено на 2013-09-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]