Алмело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алмело
Општина
Центарот на Алмело
Центарот на Алмело
Знаме на АлмелоГрб на Алмело
Highlighted position of Almelo in a municipal map of Overijssel
Местоположба во Оверајсел
ЗемјаХоландија
ПокраинаОверајсел
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЈон Херман-Флудбелд (ВВд)
Површина[2]
 • Вкупна69,41 км2 (2,680 ми2)
 • Земјишна67,42 км2 (2,603 ми2)
 • Вода1,99 км2 (77 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000001200000012 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно72.560
 • Густина1.076/км2 (2,790/ми2)
ДемонимAlmeloër
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.7600–7614, 7627
Повик. бр.0546
Мреж. местоalmelo.nl
Топографска мапа на Алмело, Септември 2014
Католичката црква Св.Џорџиус во Алмело
Железничка станица во Алмело
Куќата Алмело

Алмелоград и општина во Холандија , поточно во покраината Оверeјсел и во него живеат 72,511 жители спрема податоците од 2014 година.

Географски каректеристики[уреди | уреди извор]

Алмело лежи на источниот дел на Холандија, на местото каде што се спојуваат Оверајсел и Твенте. Алмело е уште и седиште на општините Аадорп, Мариапарохие и Борнебрукел.

Историја[уреди | уреди извор]

Во средниот век, Алмело бил седиште на локалните барони и феудалци, таканаречени Рехтерен. Од 1350. година градот станал феуд на семјството Хекерен, кои владееле и со Лимбург од 1711 година. Наследниците на таа фамилија и ден денес имаат дворец, „Huis Almelo“ изградена е помеѓу 1662. - 1664 година.

Во текот на 19.век Алмело станал еден од најголемити центри за проеизводство на текстил.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Најголемите атракции на Алмело се протестанската катедрала Големата Врква (Grote Kerk), изградена од 15-ти до 18 век, градското собрание од 16 век (сега туристичка канцеларија), и зградата на поранешниот пазар (Waag) со мерните уреди, каде што таа е денес галерија.

Стопанство[уреди | уреди извор]

По падот на текстилната индустрија, економијата денес во градот се потпира на услужниот сектор, некои компании се ангажирани во производството (Urenco - јадрено гориво) и транспортот.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Division of tasks“ (холандски). Gemeente Almelo. Посетено на 26 March 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 26 March 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]