Самара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самара
Местоположба на Самара во Русија
Местоположба на Самара во Русија
Местоположба на Самара во Русија
Официјално знаме на Самара
Официјално знаме на Самара

Знаме
Официјален грб на Самара
Грб
Mестоположба
Координати

54°14′″N, 50°10′″E

Општи податоци
Име
- други имиња

Самара
Куибишев
руски: Самара
Поштенски број 443xxx
Повикувачки број +7 846
Портал http://city.samara.ru/
Управа
Земја  Русија
Административна распределба 9 единици
Градоначалник Дмитриј Азаров
Географија
Население
Население 1 198 000
Густина 2151 ж./km²

Самара (руски: Самара) — град во југоисточниот дел на европска Русија, центар на Самарска област.

Црквата „Св. Кирил и Методиј“

Покрај него минува реката Волга, а населението на градот е 1 139 000 жители според пописот на населението од 2007. Од 1935 до 1991 градот се нарекувал Куибишев по името на советскиот политичар Валериан Куибишев.