Пензенска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Пензенска област)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пензенска област
Знаме на Пензенската област Грб на Пензенската област
=Пензенска во Русија
Приволшки федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Приволшки
Површина: 43 200 km²
Население: 1 452 941( 2002)
Главен град: Пенза
Густина на население: 33.6 жит. на km²
Повикувачки број: 58

Пензенска област (руски:Пе́нзенская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Пенза.

Познати личности[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Victor Skumin“. america.pink. архивирано од изворникот на 2 февруари 2016 г.. http://www.webcitation.org/6ezhG23ec. посет. 21 јануари 2016 г.