Вологодска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вологодска област
Знаме на вологодската област Грб на Вологодската област
Andoma Mountains by the lake Onega in Vologda oblast 01.jpg
Позиција во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 145 700 км2
Население: 1 269 568( 2002)
Главен град: Вологда
Густина на население: 8.7 жит. на км2
Повикувачки број: 35

Вологодска област (руски:Волого́дская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Вологда.