Република Алтај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е статија за руска република. За други значења, погл. Алтај (појаснување).


Республика Алтай
Алтай Республика
Република Алтај
Знамето на Алтај
Грбот на Алтај
Знаме Грб
Положба во Русиј
Држава: Русија
Федерален округ: Сибирски
Површина: 92.600 км²
Население: 202.947 (2002.)
Главен град: Горно Алтајск
Густина на населението: 2,2 жит./км²
Главниот град Горно Алтајск
Панорама на реката Катун

Алтај (рус. Республика Алтай) е автономна република во составот на Руската Федерација. Има површина од 92.600 км². Има 202.947 жители. Се наоѓа во самиот центар на Азија, каде се спојуваат руската тајга, степите на Казахстан и полупустините на Монголија. Главен град е Горно Алтајск.

Шумите покриваат 25% од територијата. Најголеми реки се Катун и Бија. Постојат повеќе од 7.000 езера со вкупна површина од 700 км². Најголемо е езерото Телецкое, кое е долго 80 километри и 5 километри широко. Најголема длабочина на тоа езеро е 325 метри. Републиката се наоѓа точно внатре во планинскиот систем Алтај. Постојат минерални извори во планинитe Алтај. На Алтај се наоѓаат и многу глечери. Што се однесува на рудното богатство, Република Алтај располага со злато, сребро, литиум, железна руда. На пониските предели климата е умерено континентална.

Altai republic map.png

Население[уреди | уреди извор]

Традиционална женска народна носија

Населението во републиката чини 203,900 жители. (2005). Густината на населението е: 2,2 жит./км² (2005), уделот на градското население е: 25,9 % (2005). Според пописот во 2002 во Алтај живеат следниве народи:

Народ Население, илјади.жит. % од вкупното население
Руси 116,5 57,4
Алтајци 62,2 30,6
Казаци 12,1 6,0
Теленгити 2,4 1,2
Тубалари 1,5 0,8
Украинци 1,4 0,7
Кумандинци 0,9 0,5
Германци 0,9 0,4
Челканци 0,8 0,4
Ерменци 0,5 0,2
Татари 0,5 0,2
Белоруси 0,3 0,1
Азербејџанци 0,3 0,1
останати 2,7 1,4