Камчатски Крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Камчатски крај)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камачатски крај
Знаме на Камчатскиот крај Грб на Камчатскиот крај
Позиција во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 472 300 км2
Население: 358 801 ( 2002)
Главен град: Петропавловск Камчатски
Густина на население: 0.8 жит. на км2
Повикувачки број: 41, 82

Камчатски крај (руски:Камча́тский край) е федерален субјект во Русија. Административен центар е Петропавловск Камчатски.