Централен федерален округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположба на Централниот федерален округ во рамките на Русија

Централен федерален округ (руски: Центральный федеральный округ) е еден од осумте федерални окрузи на Русија. Зборот „централен“ е од политичко и историско значење; впрочем округот се наоѓа најзападно. Населението му брои 38.000.651 жители по пописот од 2002, а површината му зафаќа 650.700 км2. Полномошниот претставник на претседателот е Георги Полтавченко.

Составни делови:

 1. Белгородска област
 2. Брјанска област
 3. Ивановска област
 4. Калушка област
 5. Костромска област
 6. Курска област
 7. Липецка област
 8. Москва
 9. Московска област
 10. Орловска област
 11. Рјазањска област
 12. Смоленска област
 13. Тамбовска област
 14. Тверска област
 15. Тулска област
 16. Владимирска област
 17. Воронешка област
 18. Јарославска област

Поделба на Централниот федерален округ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]