Петропавловск Камчатски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панорама на градот

Петропавловск Камчатски (руски: Петропавловск-Камчатский) — град Русија во Камчатскиот крај. Градот е административен, индустриски, научен и културен центар на Камчатскиот крај. Од пописот на населението од 2010 во градот живееле 179.526 жители. Поголемиот број жители биле Руси и Украинци. Овој град во однос на жителите е поголемо од соседната Магаданска област и аутономниот круг Чукотка.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот го основал Витус Беринг, кој пристигнал во пристаништето Аваја во 1740 година и поставил камен темелнк за пристаништето Петропавловск, кое го добила име по неговите два брода — „Свети Павле“ и „Свети Петар“ — изградени во Охотск за потребите на неговите други експедиции.

Географија[уреди | уреди извор]

Самиот град е сместен на висоравмнината која е опкружена со вулкани; згора на тоа, од самиот град тешко може да се види хоризонт од било која точка, затоа што е целокупно опкружен со планини и вулкани. Од пристаништето Авача (река) се наоѓа најголемата руска подморска база „Рибачиј“ која е основана за време СССР и која сè уште припаѓа на активната Руска морнарица.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во Петропавловску Камчатском е субарктичка и врнежите се проценува на околу 860 милиметри, што е околу 3 пати повеќе него нпр. во Сибир,и повеќето од нив се снег. Во зима климата е поблага него во Сибир — типичната температура во јануари е во просек -7,3 °C, а во лето, во јул, максималната температура е во просек околу 20 °C.

Население[уреди | уреди извор]

Соборен храм Света Троица

Според прелиминарните податоци од пописот, на градот во 2010 живееле 179.526 жители, 18.502 (9,34%) помалку од 2002.

Население по години
1939195919701979198920022010
3557385582153885214977268747198028179780

Економија[уреди | уреди извор]

Во Петропавловску Камчатском за време на Совјетског Савезасе ловеле големи количини риба (посебноатлантски лосос) и краба за исхрана, но од падот на правата на риболовот на Советскиот Сојуз во оваа област е продаден на странски производители.

Градот има развиено инфракструктура за туризам. Околу 20 туристички агенции, колку има, нуди широк опсег на услуги, од ловење на мечка до параглајдинг. Меѓутпоа, не постои изграден пат до Камчатке, што Петропавловск Камчатски го прави втор најголем таков град на светот, после Икитос во Перу. Поради сево ова, Петропавловск Камчатски е собир за туристички одмор, но популарноста во последно верме му расте заради богатата природа, вулкани, ретки животински врсти, незагаденост и други туристички квалитети. Во градот се наоѓа истоимениот аеродром, „Петропавловск Камчатски“.

Меѓународни соработки[уреди | уреди извор]