Севастопол

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Севастопољ)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Севастопол
Севастополь
Aqyar
Поглед на Севастопол
Поглед на Севастопол
Знаме на Севастопол
Знаме
Грб на Севастопол
Грб
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Крим" nor "Шаблон:Location map Крим" existsКарта на Крим каде е означен Севастопол
Координати: 44°36′0″N 33°31′48″E / 44.60000° N; 33.53000° E / 44.60000; 33.53000Координати: 44°36′0″N 33°31′48″E / 44.60000° N; 33.53000° E / 44.60000; 33.53000
Држава Русија
Федерален градСевастопол
Основан1783
Управа
 • УправникАлексеј Чалиј
Површина
 • Вкупна864 км2 (334 ми2)
Надм. вис.&10000000000000100000000100 м
Население (2007)
 • Вкупно379,200
 • Густина438,89/км2 (113,670/ми2)
Часовен појасMSK (UTC+4)
Пошт. бр.299000—299699
Повик. бр.+380-692
Рег. таб.CH
Мреж. местоsev.gov.ua

Севастопол[1] (руски и украински: Севасто́поль; кримскотатарски: Aqyar) — еден од трите федерални града во Русија, сместен на црноморскиот брег на полуостровот Крим, на Севастополскиот Залив. Иако географски му припаѓа на полуостровот, Севастопол ужива управна посебност и не претставува дел од Република Крим.

Уникатната географска положба и условите за впловување во градските пристаниште го направиле Севастопол стратешки важна точка за морнарицата. Исто така, градот е туристички центар и одморалиште, главно за посетителите од земјите на ЗНД. Градот, порано седиште на руската (тогашна советска) Црноморска флота — денес поморска база на руската и украинската воена морнарица и истата флота.

По падот на Советскиот сојуз, пристаништето во Севастопол се соочиле со зголемен промет, и покрај потешкотиите во поглед на заедничката воена контрола над пристаништата и доковите.

По Крмската криза од 2014 г, и референдумот за отцепување од Украина и припојување на Крим кон Русија, Севастопол станува федерален град на Русија.

Исто така, Севастопол е важен истражувачки центар на морската биологија. Особено застапено е изучувањето и тренирањето на делфини, кое започнало во градот до крајот на Втората светска војна. Севастопол ужива во потопла клима од околните региони, со свежи зими и умерено топли лета.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Правопис на македонскиот јазик, стр. 167, Просветно Дело, Скопје, 2007

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]