Чернигов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чернигов
Чернігів / Чернигов
град
Панорама на Чернигов
Панорама на Чернигов
Знаме на Чернигов
Грб на ЧерниговЛого на Чернигов
Амблем
Прекар(и): Град на легендите
Чернигов is located in Украина
Чернигов
Чернигов
Местоположба во Украина
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Украина Черниговска област" does not existМестоположба во Черниговската област
Координати: 51°30′0″N 31°18′0″E / 51.50000° СГШ; 31.30000° ИГД / 51.50000; 31.30000Координати: 51°30′0″N 31°18′0″E / 51.50000° СГШ; 31.30000° ИГД / 51.50000; 31.30000
Земја Украина
ОбластЧерниговска област
ОпштинаЧернигов
Основан907
City Status907
Управа
 • MayorOleksandr Sokolov
Површина
 • Вкупна79 км2 (31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000136000000136 м
Население (2013)
 • Вкупно296.008
 • Густина1.547/км2 (4,010/ми2)
Пошт. бр.14000
Повик. бр.(+380) 462
Рег. таб.CB / 25
Мреж. местоchernigiv-rada.gov.ua

Чернигов (украински: Чернігів, руски: Чернигов) — град на реката Десна во северна Украина и административен центар на Черниговската област и административен центар на околниот Чернигавски реон, во рамките на област. Основан е уште во X век, и одиграл важна културно-општествена улога во историјата на Украина.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 11 и 12 век, Чернигов бил голем трговски центар: низ него поминувале патиштата што ја поврзувале Северската (Черниговската) земја со Полска, Византија и Литва, а подоцна и со Московска Русија. Во 1024 година, Чернигов станал престолнина на големото Черниговско кнежевство, кое го уништиле Татарите во 1239 година. Владетели на Чернигов биле кнезовите: Свјатослав Олегович (умрел во 1164 година), Јарослав Всеволодович (умрел во 1198 година), Игор Свјатославич, итн.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Манастирот „Св. Троица“ и реката Десна во позадина

Храмови[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Автобус[уреди | уреди извор]

Тролејбус[уреди | уреди извор]

Железнички сообраќај[уреди | уреди извор]

Туризам[уреди | уреди извор]

Музеи[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Коментари“, во: Слово за походор Игорев. Скопје: Наша книга, 2002, стр. 56 и 61.