Киевска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевска Област
Київська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Киевската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Киев
Официјални јазици:Украински
Површина:28 131 km²
Население:1 727 800 (2005)
Број на реони:
Регистерска ознака:
Областен управител:Олександр Терешчук


Киевска Област (украински: Київська область; исто така се нарекува Киевшчина - украински: Київщина) е област во централниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Киев.

Географија[уреди | уреди извор]

Киевска Област има вкупна површина од 28.100 км2 (околу 35 пати поголема од областа на град Киев) и е сместена во централна-северна Украина. На запад се граничи со Житомирската Област, на југозапад со Виничката Област, на југ со Черкаска Област, на југоисток со Полтавската Област, на исток и североисток со Черниговската, и на север со Гомјелска област (Белорусија).

Областа е подеднакво поделена помеѓу двата брега на реката Днепар на исток и запад од Киев. Други значајни реки во областа се: Припјат, Десна, Рос' и Тетерив.

Административен центар на областа е Киев (украински: Київ, Киев), исто така, е главен град на Украина. И покрај тоа што се наоѓа во центарот на Киевската Област, Киев сам по себе е со специјален статус и не е под надлежност на областа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]