Лавов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа статија не е за лав.
Лавов
Львів
Град
Панорама центру Львова.jpg
Знаме на Лавов
Знаме
Грб на Лавов
Грб
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Ukraine" nor "Шаблон:Location map Ukraine" existsМестоположба на Лавов
Координати: 49°49′48″N 24°00′51″E / 49.83000° СГШ; 24.01417° ИГД / 49.83000; 24.01417Координати: 49°49′48″N 24°00′51″E / 49.83000° СГШ; 24.01417° ИГД / 49.83000; 24.01417
Држава
Област
Реон
Flag of Ukraine.svg Украина
Flag of Lviv Oblast.png Лавовска област
Лавовски реон
Основан1256
Управа
 • ГрадоначалникАндриj Садови
Површина
 • Вкупна182,01 км2 (7,027 ми2)
Надм. вис.&10000000000000289000000289 м
Население (2012)
 • Вкупно755.994
 • Густина4.153,6/км2 (107,580/ми2)
Часовен појасЕЕТ (UTC+3)
 • Лете (ЛСВ)ЕЕЅТ (UTC+3)
Поштенски број79000-79490
Повик. бр.+380 32
Мреж. местоcity-adm.lviv.ua

Лавов (украински: Львів) — град во западна Украина. Тој е административен центар на Лавовската област и административен центар на околниот Лавовски реон, во рамките на област.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лавов е збратимен со следните градови:


Надворешни врски[уреди | уреди извор]