Кировоград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кировоград (украински: Кировоград) е град на реката Десна во централниот дел на Украина. Тој е административен центар на Кировоградската област. Градот бил основан уште во 14. век, и одиграл важна културно-општествена улога во историјата на Украина.

Демографија[уреди]

Религија[уреди]

Храмови[уреди]

Култура[уреди]

Спорт[уреди]

Сообраќај[уреди]

Автобус[уреди]

Тролејбус[уреди]

Железнички сообраќај[уреди]

Туризам[уреди]

Музеи[уреди]

Економија[уреди]

Образование[уреди]

Збратимени градови[уреди]

Галерија[уреди]

Поврзано[уреди]

Портал „Украина

Надворешни врски[уреди]