Сумска Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сумска Област
Сумська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Сумска област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Суми
Официјални јазици:Украински
Површина:23 834 km²
Население:1 221 368 (2005)
Број на реони:
Регистерска ознака:
Областен управител:Микола Клочко


Сумска Област (украински: Сумська область; исто така се нарекува Сумшчина - украински: Сумщина) е област (покраина) од северна Украина. Административен центар на областа е градот Суми.

Географија[уреди | уреди извор]

Сумската Област е сместена во североисточниот дел на Украина. Вкупната површина на покраината е околу 23.800 км ², или околу 3,95% од вкупната површина на Украина. Област граничи со Брјанска Област (Русија) на североисток, со Курска Област (Русија) на исток, со Полтавска Област на југозапад, Харковска Област на југ, и Черниговска Област на запад.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]